Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

100 milion neurone janë një hap më afër trurit të njeriut, Intel lëshon sistemin nervor mimik

Më 19 Mars, Intel njoftoi se do të nisë sistemin më të fundit informatik nervor mimik të quajtur "PohoikiSprings", i cili ka një kapacitet llogaritës ekuivalent me 100 milion neurone, mund të simulojë trurin e njeriut, dhe konsumon më pak energji për të kryer llogaritjet më të shpejta.

PohoikiSprings është një sistem i raftit të qendrave të të dhënave, i cili është sistemi më i madh informatik nervor imitues i zhvilluar nga Intel deri më sot. Ajo integron 768 patate të skuqura kërkimore të mimikës nga Loihi në pesë shasi standarde me madhësi serveri.

Truri i njeriut është i përbërë nga 86 miliardë neurone. Numri i neuroneve në trurin e insekteve është në rendin e disa qindra mijë. Numri i neuroneve në PohoikiSprings është shumë përtej nivelit të trurit të insekteve, dhe distanca nga truri i njeriut ka ndërmarrë një hap tjetër.

Raportohet se Mike Davis, drejtor i Laboratorit Intel Neural Mimic Computing, tha se PohoikiSprings ka zgjeruar çipin e kërkimit neuromimik Loihi me më shumë se 750 herë, ndërsa drejton me më pak se 500 vat fuqi. Me llogaritjet e mimikës nervore, modeli mund të mësohet në një mënyrë të ngjashme me atë të një foshnje njerëzore, me vetëm një pamje të figurës ose lodrës për njohje të përhershme.

Dhe, Davis tha se modeli gjithashtu mund të mësojë nga të dhënat në kohë reale, dhe parashikimet përfundimtare mund të jenë më të sakta se parashikimet e modeleve tradicionale të mësimit të makinerisë, "kjo do të bëjë të mundur disa llogaritjet e paimagjinueshme". Përveç kësaj, në sistemin PohoikiSprings, memorja dhe llogaritja nuk ndahen, gjë që minimizon distancën e transmetimit të të dhënave.

Kuptohet që studiuesit e Intel bënë një eksperiment, duke përdorur metodat më të përparuara të mësimit të thellë për të trajnuar sistemet e inteligjencës artificiale për të identifikuar gazrat e dëmshëm, 3000 mostra janë të nevojshme, dhe duke përdorur trajnim nervor të çipit imitues, një mostër është e mjaftueshme.

Intel së shpejti do të hapë sistemin PohoikiSprings për anëtarët e Komunitetit të Kërkimeve Neuromimicry Intel (INRC), duke përfshirë anëtarët nga Accenture, Airbus dhe kompani të tjera, laboratore qeveritare dhe studiues akademikë.

Sipas Sina Financave, sipas një agjensie të palëve të treta, Gartner parashikon që deri në vitin 2025, patatet e skuqura mimike nervore do të bëhen arkitektura kryesore informatike për format e reja dhe të përparuara të vendosjes së inteligjencës artificiale, dhe pritet të zëvendësojë GPU, një nga çipet kryesore aktualisht përdoret në sistemet e inteligjencës artificiale. Përveç Intel, IBM po punon gjithashtu në teknologji.

Intel tha se llogaritja nervore mimike është një përmbysje e plotë e arkitekturës kompjuterike nga poshtë lart. Qëllimi është që të aplikohen depërtimet më të fundit nga neuroshkenca për të krijuar patate të skuqura që veprojnë më shumë si patate të skuqura të trurit të njeriut sesa patate të skuqura kompjuterike.

Sistemi nervor i mimikës bën përsëritjen e mënyrës sesi organizojnë, komunikojnë dhe mësojnë neuronet në nivelin e harduerit. Intel beson se Loihi dhe procesorët e ardhshëm neuromimetikë do të përcaktojnë një model të ri kompjuterik të programueshëm që mund të plotësojë kërkesën në rritje të botës për pajisje të njohura inteligjente.