Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Të gjithë punonjësit pezullojnë programin përreth ishullit! TSMC inkurajon punonjësit e linjës jo-prodhuese të punojnë nga shtëpia

Sipas Daily News, një lloj i ri i koronavirusit është përhapur globalisht, dhe Evropa dhe vendet e tjera janë bërë zonat më të goditura. Në këtë kontekst, TSMC, një udhëheqës i shkritore, inkurajon punonjësit e linjës jo-prodhuese të punojnë nga shtëpia, ndërsa kompania ka bërë që të gjithë punonjësit të pezullojnë programin e ishullit largues.

Në mbrëmjen e 18, TSMC njoftoi se një punonjësi ishte diagnostikuar me pneumoni koronare të re, kështu që u mor një vendim i brendshëm për të filluar një model të funksionimit të zyrës në grup.

Në lidhje me këtë, TSMC tha që përveç zyrave të ndryshme rajonale, modeli i zyrës së grupit përfshin edhe opsionin e zyrës së shtëpisë. Kompania inkurajon punonjësit e linjës jo-prodhuese të përdorin më shumë zyrën e shtëpisë së tyre deri më 12 prill. Raportohet se punonjësit e linjës jo-prodhuese të kompanisë vlerësohet të kenë rreth 30,000 njerëz.

Sa për ishujt larg, TSMC më parë kishte shmangur kryesisht udhëtimet e panevojshme të biznesit, dhe me intensifikimin e epidemisë globale, TSMC ka pezulluar planet e ishullit të të gjithë punonjësve.

Sidoqoftë, në të njëjtën kohë, TSMC gjithashtu theksoi se operacioni aktual i linjës së prodhimit mbetet normal dhe funksionimi nuk ndikohet.