Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Variablat e konferencës pranverore të Apple? Chipi TSMC AirPods raportohet se është nën rënie

Sipas Financial Daily, kohët e fundit, thashethemet për konferencën e pranverës së Apple që po shtyhen ose ndryshohen në internet janë përfolur. Pas investimeve të huaja ulin parashikimin e shitjeve në iPhone, zhurmat e industrisë se Apple do të zvogëlojë numrin e porosive për patate të skuqura TSMC AirPods, domethënë nga origjinali 1.2. Numri i miliardave u ul në 90 milion.

Në përgjithësi, Apple Corporation mban një konferencë të produkteve të pranverës në fund të marsit të çdo viti. Tregu pret që Apple do të nxjerrë iPhone SE 2, iPad-in e ri iPad dhe gjeneratën e re të AirPods këtë vit. Sidoqoftë, me përhapjen e epidemisë së re të pneumonisë së kurorës në Shtetet e Bashkuara, madje edhe punonjësit evropianë kanë raportuar raste të konfirmuara. Macworld, një media e huaj që specializohet në Apple, citon burime që thonë se Apple është i shqetësuar për përhapjen e epidemisë që ndikon në aktivitetet e lëshimit të produkteve të pranverës. Prandaj, ka shumë të ngjarë që të ndodhin ndryshime.

Nga ana tjetër, asnjë lajm rreth Apple që ndryshon kohën ose formën e konferencës nuk është konfirmuar nga Apple.

Duhet të theksohet se sipas të dhënave më të fundit të lëshuara nga Akademia e Informacionit dhe Teknologjisë së Komunikacionit në Kinë, dërgesat iPhone të Apple në Kinë në shkurt ishin vetëm 494,000 njësi, një rënie e mprehtë prej 60% nga 1.27 milion njësi në të njëjtën periudhë vitin e kaluar.

Nën rënien e mprehtë të shitjeve të iPhone dhe shfaqjen e variablave në konferencën e pranverës, njerëzit në industri kanë filluar të shqetësohen se dërgesat gjithnjë në shitje të AirPods mund të kenë gjithashtu ndryshore. Raporti theksoi se Apple është i shqetësuar se përhapja e epidemisë do të ndikojë në aktivitetet ekonomike në të gjithë botën, të cilat indirekt do të ndikojnë në shitjet e produkteve dhe se zinxhiri i furnizimit të tij nuk mund të përgatitet dhe mblidhet plotësisht. 90 milion.

Në të njëjtën kohë, të brendshmet e industrisë gjithashtu theksuan që vazhdoi të përfitonte nga kërkesa 5G, veçanërisht industria e telefonisë celulare ende mund të ruajë rritje të lartë këtë vit. Nëse epidemia mund të kontrollohet para fundit të marsit, pritet që riparimi i porosive të AirPods të jetë vetëm një fenomen afatshkurtër, i cili ka pak ndikim në performancën e TSMC.