Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Mediat e huaja thonë se iPhone 9 rinis prodhimin: shpërthimi ndikon në furnizimin e pjesëve, lëshimin sa më shpejt në fund të prillit

Lajmet e 23 marsit, sipas raporteve të mediave të huaja, Apple ka rifilluar prodhimin e iPhone të ri me kosto të ulët (emri zyrtar mund të titullohet iPhone9). Kishte pezulluar më parë prodhimin për shkak të një shpërthimi, dhe situata tani është lehtësuar pak, kështu që ata po rindërtojnë projektin.

Përmendet në raport se pas prodhimit në masë të iPhone9, projekti aktual është relativisht i qetë. Sidoqoftë, megjithëse Foxconn dhe shkritoret e tjera në Kinë po rimarrin kapacitetin e prodhimit, epidemia ka prekur zinxhirin e furnizimit në rrjedhën e sipërme të Apple, e cila ka bërë që disa komponentë iPhone9 të përballen me mungesa. Së bashku me partnerët, po përpiqet të zhvendosë prodhimin e pjesëve dhe përbërësve që përballen me mungesa në Kinë.

A do ta blini atë për më pak se 3,000 juanë?
Burime të zinxhirit të industrisë zbuluan se iPhone 9 pritet të dalë menjëherë në fund të prillit. Kodi i tij harduerik është "D79ap", i cili në thelb është i ngjashëm me iPhone 8 në pamje, por do të lëvizë Logon e Apple në qendër të shpinës.

Për iPhone të ri të ardhshëm me kosto të ulët, shumë zhvillues kanë zbuluar ekzistencën e iPhone9 nga kodi burimor i sistemit iOS14 të Apple. Duke përmbledhur ekspozimin aktual, modeli iPhoneSE2 / iPhone9 do të jetë i ngjashëm me iPhone8, me bezele më të trashë dhe të poshtme dhe TouchID, të pajisur me të njëjtin çip A13 si iPhone11 dhe 11Pro, dhe të azhurnuar në 3GBRAM në të njëjtën kohë, i cili është akoma 12 milion pixel mbrapa. Kamera e vetme me versione të ruajtjes 64 GB dhe 128 GB, duke siguruar mundësi të thellë gri, të bardhë dhe të kuqe. Për të kontrolluar kostot, moduli 3DTouch u hoq.

Disa të brendshëm të Apple kanë zbuluar se çmimi i iPhoneSE2 të ardhshëm (i cili mund të titullohet iPhone9 në emrin e fundit) ende fillon me 399 dollarë sepse Apple dëshiron që ajo të dërgojë sa më shumë që të jetë e mundur për të rritur iPhone 2020. Dërgesat e përgjithshme, kështu që është thelbësore.

Para kësaj, raporti i dhënë nga analisti i njohur Guo Mingxuan përmendi gjithashtu se çmimi i iPhone 9 fillon në 399 dollarë amerikanë, që është rreth 2800 juanë.

Për Apple, iPhone9 do të jetë një pajisje e re shumë e rëndësishme për ta këtë vit. Kjo do të tërheqë shumë përdorues të vjetër për ta zëvendësuar me të rinj. Vlera relativisht e mirë për paratë është gjëja më e rëndësishme për këta përdorues. Kjo është më e rëndësishme sesa nëse mbështet 5G. Apple gjithashtu shpreson se do të mbajë klientët e vjetër dhe do të përzisë dërgesat e përgjithshme të iPhone.

Mungesa materiale duhet të kufizojë blerjet, kur anulimi nuk dihet
Javën e kaluar, për shkak të kapacitetit të kufizuar të prodhimit të iPhone, Apple është rregulluar në faqet e internetit zyrtare të shumë vendeve për të kufizuar numrin e iPhone që klientët mund të blejnë përmes dyqaneve të tyre në internet. Secili person mund të blejë vetëm deri në dy telefona celularë.

Rregullimet e mësipërme janë të vlefshme për blerje në shumë vende dhe rajone, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Kinë. Do të shihni një mesazh të tillë në listën e iPhone në faqen zyrtare të internetit, dhe Apple informon konsumatorët se vetëm dy telefona mund të blihen për porosi. Raportohet se hera e fundit që Apple e bëri këtë ishte në vitin 2007, kur sapo u hap iPhone, arsyeja që kompania kufizoi blerjet ishte të parandalonte njerëzit që të shesin iPhone.

Kufizimi i blerjes vjen në një kohë kur Apple po i përgjigjet ndikimit të koronavirusëve të rinj në të dhënat e shitjeve. Arsyet kryesore për këtë ndikim përfshijnë ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe kërkesën e dobët të përdoruesve.

Sa i përket kur kapaciteti prodhues i iPhone do të rifillojë, Apple tha që kjo varet nga tendenca e epidemisë. Situata aktuale është se epidemia ka vënë prodhimin në Korenë e Jugut, Japoni, Shtetet e Bashkuara, Gjermani dhe vende të tjera në një gjendje stanjacioni, dhe gjithashtu është ndikuar shumë zinxhiri global global i Apple, gjë që ka shkaktuar furnizimin e disa komponentëve kryesorë të përdorura në iPhone të bien shkurt. Nuk ka asnjë mënyrë që shkritoret të prodhojnë më shumë makina.

LGInnotek, një degë e LGD, është një furnizues kryesor i moduleve të kamerave të nivelit të lartë të Apple. Për një kohë të gjatë, LG Innotek ka fituar shumicën e porosive për module të kamerave të nivelit të lartë në serinë iPhone. Përveç kësaj, Apple gjithashtu buron patate të skuqura nga fabrika italiane e ST. Përhapja e tanishme i ka vënë këto fabrika në gjendje të mbyllur.

Dilema e zinxhirit global të furnizimit e bën të vështirë për Apple të zgjidhë problemin e furnizimit në një afat të shkurtër, për të mos përmendur që shumë vende të botës kanë zbatuar gjithashtu kontrolle të rrepta në transportin logjistik në Kinë dhe Korenë e Jugut. Në afat të shkurtër, ata duan të heqin linjat e mbrojtjes hyrëse dhe dalëse për personelin dhe materialet. Për vështirësitë.

Në një intervistë të mëparshme, Cook tha në një intervistë: "Për sa i përket furnizuesve, iPhone prodhohet në të gjithë botën, dhe përbërësit kryesorë janë nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina. Ne kemi rihapur fabrikat tona në Kinë. Kushtet e funksionimit. Këto bimë aktualisht janë në një ngjitje kodre për t’u rikthyer në kushte normale ”.

Analistët e industrisë thanë me ngulm se megjithëse kapaciteti prodhues i Foxconn nuk u kthye në nivelin para-epidemisë, ai nuk do të kufizojë blerjen e iPhone. Mungesa e komponentëve kryesorë të iPhone ka lënë Apple të paaftë ta zgjidhë atë për momentin. Shtë një qasje relativisht e sigurt.