Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Ish-punonjësi i gjysmëpërçuesit të Seulit u dënua me 8 muaj burg për rrjedhjen e sekreteve të teknologjisë LED


Sipas Korea Times, një ish-punonjës i Seul Semiconductor u dënua me 8 muaj burg dhe u pezullua për dy vjet. Më parë, ai u dënua të zbulojë sekretet tregtare për teknologjinë LED të kompanisë.

Seul Semiconductor tha të enjten se punonjësi merrte sekrete tregtie ndërsa kryente hulumtime dhe ua shiti klientëve të kompanisë në kundërshtim me Ligjin për Parandalimin e Rrjedhjes dhe Mbrojtjes së Teknologjisë Industriale.

"Që prej vitit 2010, ky punonjës ka qenë një studiues në proces dhe ekip i ri i teknologjisë për katër vjet. Pas largimit nga kompania, ai qëllimisht ua shiti teknologjinë klientëve të kompanisë", tha një ekzekutiv në Seoul Semiconductor. Sekreti tregtar është një teknologji për përmirësimin e koordinimit të ngjyrave të produkteve LED, të cilat qeveria e ka caktuar si teknologji thelbësore kombëtare. "

Seul Gjysem perçuesi tha se aktualisht është e vështirë të vlerësohen humbjet ekonomike të shkaktuara. Hulumtimi dhe zhvillimi i teknologjisë së zbuluar zgjati deri në 32 muaj dhe investoi 37.7 miliardë dollarë.

Gjendja gjysmëpërçuese e Seulit është prodhuesi më i madh LED në Korenë e Jugut me 14,000 patenta. Në dy vitet e kaluara, ajo ka marrë pjesë në 32 padi për patenta në shtatë vende përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kinë, Japoni dhe Evropë. Në nëntor 2019, kompania fitoi një padi për patentë kundër prodhuesit japonez të lenteve Enplas 'LED TV me dritë prapa dritës.