Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Intel dhe Micron nënshkruajnë një marrëveshje të re për furnizimin me XP XPoint


Sipas raportit anandtech, Intel dhe Micron kanë nënshkruar një marrëveshje të re për furnizimin me chip memorie 3D XPoint. Analistët besojnë se Intel tani do të duhet të paguajë Micron më shumë se më parë, sepse është prodhuesi i vetëm i 3D XPoint.

Pasi mbaroi partneritetin e saj me Micro's NAND dhe 3D XPoint, Intel shiti një aksion në Lehi, Utah. Meqenëse Intel nuk ka migruar ende prodhimin e produkteve të serive Optane bazuar në 3D XPoint në fabrikën Fab 68 në Dalian, duhet të nënshkruajë një marrëveshje furnizimi me Micron. Sipas marrëveshjes, Micron Technology Price shet 3D XPoint Intel për një vit. Shtë e qartë, ri-nënshkrimi i Intel këtë herë me Micron tregon gjithashtu se nuk është i gatshëm të heqë dorë nga produktet e serive Optane.

Deklarata tregon se më 9 Mars, Micron dhe Intel ranë dakord të ndërpresin marrëveshjen e furnizimit të produkteve midis Micron, Intel dhe Micron Semiconductor Asia (PSA) më 6 Prill 2012, e cila hyri në fuqi në 6 Mars. Në të njëjtën kohë që PSA përfundoi, Micron nënshkroi një marrëveshje të re me Intel. Të dy kompanitë nuk zbuluan detaje të mëtejshme, vetëm se marrëveshja e re ndryshoi kushtet e çmimeve dhe të drejtave.

Analistët e Analizës së Objektivave thanë që Intel po humb para për NVM Solutions Group (NSG) sepse 3D XPoint ka provuar të jetë shumë fitimprurës. Vlerësohet se Intel humbi afërsisht 2 miliard dollarë në 3D XPoint në 2017 dhe 2018, dhe humbi 1.5 miliardë dollarë në 2019.