Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Po vjen "terminali" i FinFET?

Nëse Samsung njoftoi në mesin e vitit 2019 se do të nisë teknologjinë e tij "mbështjellës-rreth-porta (GAA)" në 2021 për të zëvendësuar teknologjinë e transistorit FinFET, FinFET ende mund të jetë i qetë; deri më sot, Intel ka deklaruar se procesi i saj prej 5 nm do të braktisë FinFET dhe do të kalojë në GAA, Tashmë ka shenja të kthimit të moshës. Tre gjigantët kryesorë të shkritoreve kanë zgjedhur tashmë GAA. Megjithëse linja qarkore e TSMC si drejtuesi i shkritores nuk po lëviz ", nuk duket të ketë pezull. A është vërtet FinFET në fund të historisë?

Lavdia e FinFET

Në fund të fundit, kur FinFET debutoi si një "shpëtimtar", ajo mbarti "misionin" e rëndësishëm të Ligjit të Moore për të vazhduar më tej.

Me përmirësimin e teknologjisë së procesit, prodhimi i transistorëve bëhet më i vështirë. Rrokullisja e parë e qarkut të integruar në 1958 u ndërtua me vetëm dy transistorë, dhe sot çipi përmban tashmë më shumë se 1 miliard transistorë. Kjo forcë motivuese vjen nga përparimi i vazhdueshëm i procesit të sheshtë të prodhimit të silikonit nën komandën e Ligjit të Moore.

Kur gjatësia e portës i afrohet shenjës 20nm, aftësia për të kontrolluar rrymën bie ndjeshëm, dhe shkalla e rrjedhjes rritet në përputhje me rrethanat. Struktura tradicionale planare MOSFET duket se është në "fund". Prof. Zhengming Hu nga industria ka propozuar dy zgjidhje: njëra është transistori FinFET me strukturë tre-dimensionale, dhe tjetra është teknologji transistor FD-SOI bazuar në teknologjinë silikon ultra të hollë të izolantit SOI.

FinFET dhe FD-SOI lejuan Ligjin e Moore të vazhdojë legjendën, por të dy kanë marrë rrugë të ndryshme më pas. Procesi i FinFET kryeson listën e parë. Intel fillimisht prezantoi teknologjinë komerciale të procesit FinFET në 2011, e cila përmirësoi ndjeshëm performancën dhe uli konsumin e energjisë. TSMC gjithashtu arriti sukses të madh me teknologjinë FinFET. Më pas, FinFET është bërë një rrjedhë globale. Zgjedhja "Fuji" e Yuanchang.

Në të kundërt, procesi FD-SOI duket se ka jetuar nën hijen e FinFET. Megjithëse shkalla e rrjedhjes së tij të procesit është e ulët dhe konsumi i saj i energjisë ka përparësi, patatet e skuqura të prodhuara kanë aplikime në Internet of Things, automobilistik, infrastrukturë të rrjetit, konsumator dhe fusha të tjera, plus fuqinë e gjigandëve si Samsung, GF, IBM, ST, etj. etj. Pushimi ka hapur një botë në treg. Sidoqoftë, veteranët e industrisë theksuan se për shkak të kostos së lartë të substratit, është e vështirë të bësh madhësinë më të vogël pasi lëviz lart, dhe niveli më i lartë është deri në 12nm, gjë që është e vështirë të vazhdohet në të ardhmen.

Edhe pse FinFET ka marrë drejtimin në konkursin "me dy zgjedhje një", me aplikimin e Internetit të Gjërave, inteligjencës artificiale dhe ngarjes inteligjente, ajo ka sjellë sfida të reja për IC, veçanërisht prodhimin dhe kostot R&D të FinFETs po bëhen më të larta dhe më të larta. 5nm mund të bëjnë ende përparime të mëdha, por fluksi i historisë së procesit duket se është i destinuar të "kthehet" përsëri.

Pse GAA?

Me marrjen në epërsi të Samsung, dhe ndjekja me Intel, GAA papritmas është bërë prirja për të marrë përsipër FinFET.

Dallimi nga FinFET është se ka porta rreth katër anëve të kanalit të projektimit GAA, i cili zvogëlon tensionin e rrjedhjes dhe përmirëson kontrollin e kanalit. Ky është një hap themelor kur zvogëloni nyjet e procesit. Duke përdorur dizajne më efikase të tranzitorit, të shoqëruara me nyje më të vogla, mund të arrihet konsumi më i mirë i energjisë.

Të moshuarit përmendën gjithashtu se energjia kinetike e nyjeve të procesit është të përmirësojë performancën dhe të zvogëlojë konsumin e energjisë. Kur nyja e procesit avancohet në 3nm, ekonomia FinFET nuk është më e realizueshme dhe do të kthehet në GAA.

Samsung është optimist se teknologjia GAA mund të përmirësojë performancën me 35%, të zvogëlojë konsumin e energjisë me 50% dhe zonën e çipit me 45% në krahasim me procesin 7nm. Raportohet se grumbullimi i parë i çipave smartphone 3nm të pajisur me këtë teknologji Samsung do të fillojë prodhimin në masë në 2021, dhe patate të skuqura më të kërkuara siç janë procesorët grafikë dhe çipat e qendrës së të dhënave AI do të prodhohen në masë në 2022.

Vlen të përmendet se teknologjia GAA gjithashtu ka disa rrugë të ndryshme, dhe detajet e ardhshme duhet të verifikohen më tej. Për më tepër, zhvendosja në GAA padyshim përfshin një ndryshim në arkitekturë. Insajderët e industrisë tregojnë se kjo parashtron kërkesa të ndryshme për pajisjet. Raportohet se disa prodhues të pajisjeve tashmë janë duke zhvilluar pajisje speciale për prodhimin dhe filmin e hollë.

Mali Xinhua në shpatë?

Në tregun e FinFET, TSMC dallohet, dhe Samsung dhe Intel po përpiqen të arrijnë. Tani duket se GAA tashmë është në varg. Pyetja është, çfarë do të ndodhë me ngërçin e "tre mbretërive"?

Nga konteksti i Samsung, Samsung beson se bastet e teknologjisë GAA janë një ose dy vjet përpara rivalëve të tij, dhe ai do të përcaktojë dhe ruajë avantazhin e tij të parë në këtë fushë.

Por Intel është gjithashtu ambicioz, duke synuar të rimarrë udhëheqjen në GAA. Intel njoftoi se do të nisë teknologjinë e procesit 7nm në 2021 dhe do të zhvillojë 5nm bazuar në procesin e 7nm. Vlerësohet se industria do të shohë procesin e saj prej 5 nm "kapacitet të vërtetë" sa më shpejt të 2023.

Edhe pse Samsung është lider në teknologjinë GAA, duke marrë parasysh forcën e Intel në teknologjinë e procesit, performanca e tij e procesit GAA është përmirësuar ose është bërë më e dukshme, dhe Intel duhet të introspektojë vetë dhe të mos ndjekë më rrugën e "Marshimit të gjatë" të procesit 10nm.

Në të kaluarën, TSMC ishte jashtëzakonisht e ulët dhe e kujdesshme. Megjithëse TSMC njoftoi se procesi 5nm për prodhimin në masë në vitin 2020 ende përdor procesin FinFET, pritet që procesi i tij prej 3 nm të përparojë në prodhimin masiv në 2023 ose 2022. Procesi. Sipas zyrtarëve të TSMC, detajet e 3nm të tij do të njoftohen në Forumin e Teknologjisë në Amerikën e Veriut në 29 Prill. Deri atëherë, çfarë lloj trukesh do të ofrojë TSMC?

Beteja e GAA tashmë ka filluar.