Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Renesas Elektronikë lëshon RX23E-A MCU Kit Starter

Më 24 Mars, Korporata Renesas Electronics, ofruesi kryesor në botë i zgjidhjeve gjysmëpërçuese, njoftoi nisjen e Kit të ri Renesas Solutions Starter (RSSK) për inxhinierët që përdorin mikrokontrolluesit 32-bit RX23E-A (MCU). MCU ka një nivel udhëheqës në industri të nivelit të përparmë të përparimit analog (AFE) me precizion të lartë. RX23E-ARSSK integron harduer, softuer dhe mjete të optimizuara që mund të përdoren për të vlerësuar konvertuesin A / D të integruar 24-bitësh të saktë të lartë të MCU-së (ΔΣ). Edhe nëse klientët nuk kanë përvojë profesionale për zhvillimin e AFE, ata mund të vlerësojnë me saktësi performancën analoge të nivelit nanovolt (nV) përmes RSSK, duke zvogëluar kështu ngarkesën e zhvillimit të zhvillimit dhe duke shkurtuar kohën e nevojshme për lansimin e produktit.

"RX23E-A për sensorët industrialë të IoT është një zgjidhje me një çip të vetëm që integron AFE me precizion të lartë, dhe mund të arrijë një saktësi prej më pak se 0.1% pa kalibrim," tha DarylKhoo, nënkryetar i marketingut për Njësinë e Biznesit të Platformës së Renesas 'IoT . Paketa e re e zgjidhjes siguron një mënyrë të përshtatshme për përdoruesit që duhet të vlerësojnë dhe kalibrojnë një gamë të gjerë të sensorëve, duke zvogëluar kohën e nevojshme për të zhvilluar pajisje me sensorë precizion të lartë. "

Nga hartimi i bordit vlerësues deri tek zhvillimi i softuerëve, vlerësimi i performancës analoge me precizitet të lartë kërkon zhvillim të fortë analoge dhe ekspertizë të projektimit. Për më tepër, kur funksionet e kërkuara nuk mund të arrihen, korrigjimi i gabimeve dhe analiza do të marrin shumë kohë, duke e bërë të vështirë për ta sjellë produktin në treg në kohën e duhur.

Bordi i ri i vlerësimit RSSK është krijuar për të optimizuar vlerësimin e RX23E-AAFE. Mund të vlerësojë me saktësi karakteristikat e konvertuesit ΔΣA / D 24-bit, pavarësisht nga niveli i përdoruesit të zhvillimit analog. Bordi i vlerësimit është i pajisur me blloqe terminalë të prishur për të lidhur një sërë sensorë pa bashkim. Shtë i pajisur me një lidhës termoelement (sensori i temperaturës) dhe një qark kompensimi i kryqëzimit referencë që kërkohet për të matur termoelementin. Përdoruesit mund të fillojnë vlerësimin menjëherë duke iu referuar shënimeve të aplikacionit për matjen e termoelementit dhe peshës (të dy mund të shkarkohen nga faqja e internetit Renesas), duke zvogëluar kohën e nevojshme për të zhvilluar pajisjet e sensorit IoT.

Përdoruesit mund të futin dhe ndryshojnë parametrat e ndryshëm të parametrave të konvertuesit AFE dhe A / D përmes mjeteve grafike të ndërfaqes grafike të përdoruesit (GUI) të kompletit, dhe të shfaqin rezultatet e konvertimit A / D në formën e tabelave dhe histogramave, duke thjeshtuar sistemin e detyrave të vlerësimit në lidhje me karakteristikat e simulimit. Me ndihmën e GUI, përdoruesit mund të shikojnë rezultatet e konvertimit A / D në kohë reale, ashtu si përdorimi i një oshiloskopi.

Bordi i vlerësimit gjithashtu mund të lidhet me një emulator për të zhvilluar aplikime të përdoruesit. Mundësuar përmes një lidhjeje USB, PC-të mund të përdoren për vlerësim dhe zhvillim të softuerit. Bordi i vlerësimit përfshin ICS të shoferit RS485 dhe CAN, të cilat përdoren gjerësisht në pajisjet industriale, dhe mund të përdoren për të zhvilluar aplikacione që mbështesin standardet e rrjetit industrial.

Rreth grupit të produkteve RX23E-A

Grupi i produkteve RX23E-A është i pajisur me MCU 32-bit, mbështet DSP / FPU, frekuenca e punës është 32MHz, AFE e integruar e cila mund të arrijë saktësinë e matjes 0,1% pa kalibrim. Konvertuesi i integruar ΔΣ A / D ka një rezolutë maksimale efektive prej 23.6 bit, dhe një çip i vetëm mund të realizojë performancën analoge që mund të arrihet vetëm duke përdorur një MCU, një konvertues të dedikuar A / D, ose një amplifikator operacional me precizion të lartë në e shkuara. Grupi i produkteve RX23E-AMCU u lançua në maj të vitit 2019 dhe është përdorur gjerësisht në aplikimet e instrumenteve industriale, siç janë kontrolluesit e temperaturës, qelizat e ngarkesës dhe modulet e sensorit të matësve të tendosjeve.

Rreth Zgjidhjeve të Sensoreve Industriale Renesas

Renesas ofron disa MCU me funksione analoge të zgjeruara për sisteme të ndryshme ndjerë. Grupi i produkteve RA2A1MCU është i bazuar në një thelb krahu 32-bit; grupi i produkteve Renesas SynergyTMS1JAMCU ka funksione të përparuara analoge dhe funksione të integruara të sigurisë, i cili është i përshtatshëm në mënyrë ideale për aplikacione të sensorit industrial IoT me fuqi të ulët, me ndjeshmëri ndaj kostos. Renesas gjithashtu ofron grupin e produkteve RV78 / I1E 16-bit MCU me konvertues të integruar 24-bitësh ΔΣA / D. Paketa katrore e saj me madhësi të vogël 4 mm është ideale për sensorë kompakt presioni dhe sensorë kompakte të rrjedhës. Përveç MCU-ve, Renesas gjithashtu ofron një larmi të produkteve sensorë, duke përfshirë sensorë të temperaturës dhe sensorë të rrjedhës, dhe IC të komunikimit që mbështesin standarde të tilla si IO-Link, RS485, dhe AS-i. Këto zgjidhje të sistemit të sensorëve do të ndihmojnë në përshpejtimin e ngulitjes së pajisjeve industriale në kornizën IoT.