Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

Akordim i hulumtimit: vlera e prodhimit të shkritoreve globale të Q1 Q1 pritet të rritet me gati 30% në vit, situata e epidemisë do të pasqyrohet në Q2

Sipas analizës nga ana e agjencisë së kërkimit dhe zhvillimit të Institutit të Kërkimeve Industriale Topologji TrendForce, industria e shkritoreve të meshkujve në tremujorin e parë vazhdoi rimbushjen e porosisë së inventarit të fundit dhe rimbushjen e inventarit, dhe vlera totale e prodhimit u vlerësua të bjerë me 2% krahasuar me atë të mëparshme katërta. Sidoqoftë, nga këndvështrimi i tërë vitit, duke përfituar nga periudha bazë më e ulët në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, pritet të rritet me gati 30% në vit. Sidoqoftë, pneumonia e re e kurorës ka goditur tregun global, vrulli i rritjes ekonomike është ngadalësuar, dhe ka ndryshore në kërkesë, të cilat mund të dobësojnë forcën e rritjes së ardhshme.

Përveç kësaj, tre shitësit kryesorë në të ardhurat e shkritoreve globale Q1 të Q1 janë akoma TSMC, Samsung dhe GF, e cila është në përputhje me renditjen e vitit të kaluar Q4.


Raporti vuri në dukje se edhe pse Q1 2020 është një sezon tradicional, vlerësimet e të ardhurave për shumicën e shkritoreve të meshës janë rritur, duke reflektuar pritjet e rimëkëmbjes së industrisë gjysmëpërçuese të vitit 2020, rritjen e kërkesës për zhvillime kryesore dhe rimbushjen e inventarit të klientit; Sidoqoftë, për shkak të ndikimit të pneumonisë së re të kurorës, duke prishur orarin e vendosur të prodhimit të prodhuesve të zinxhirit të furnizimit, i cili do të ndikojë në industrinë e gjysmëpërçuesit në rrjedhën e sipërme. Aktualisht, shumica e porosive të gjetjeve të waferit në vitin 2020 janë normale, dhe nuk do të ndikojnë në performancën e funksionimit të vitit 2020 në Q1. Koha e ngadalësimit është e pasigurt, dhe efektet negative të shkaktuara nga ndikimi i epidemisë ka shumë të ngjarë të pasqyrojnë ecurinë e të ardhurave të Q2 2020.