Zgjidhni vendin ose rajonin tuaj.

EnglishFrançaispolskiSlovenija한국의DeutschSvenskaSlovenskáMagyarországItaliaहिंदीрусскийtiếng ViệtSuomiespañolKongeriketPortuguêsภาษาไทยБългарски езикromânescčeštinaGaeilgeעִבְרִיתالعربيةPilipinoDanskMelayuIndonesiaHrvatskaفارسیNederlandTaiwanTürk diliΕλλάδαRepublika e ShqipërisëአማርኛAzərbaycanEesti VabariikEuskera‎БеларусьíslenskaBosnaAfrikaansIsiXhosaisiZuluCambodiaსაქართველოҚазақшаAyitiHausaКыргыз тилиGalegoCatalàCorsaKurdîLatviešuພາສາລາວlietuviųLëtzebuergeschmalaɡasʲМакедонскиMaoriМонголулсবাংলা ভাষারမြန်မာनेपालीپښتوChicheŵaCрпскиSesothoසිංහලKiswahiliТоҷикӣاردوУКРАЇНАO'zbekગુજરાતીಕನ್ನಡkannaḍaதமிழ் மொழி

SIA: Industria e çipave është një industri e rëndësishme në Shtetet e Bashkuara që duhet të mbajë operacione normale

Sipas Reuters, Shoqata Amerikane e Industrisë Gjysem perçuese (SIA) tha të mërkurën se po punon me zyrtarë federale amerikane për të përcaktuar nëse zyrtarët shtetërorë dhe lokalë po bllokojnë fabrikat e çipave. Industri të rëndësishme që duhet të mbesin dhe funksionojnë.


Shoqata e Industrisë Gjysem perçuese deklaron se aktualisht është duke punuar me Departamentin e Sigurisë së Brendshme të SHBA për të rafinuar udhëzimet e lëshuara për zyrtarët shtetërorë dhe lokalë javën e kaluar.

Kuptohet që dokumenti tregon se biznesi i prodhimit të çipave mbështet të gjitha aspektet e teknologjisë së informacionit dhe gjithashtu garanton punën në shtëpi të miliona amerikanëve, i cili duhet të vlerësohet si një biznes thelbësor dhe i rëndësishëm.

John Neuffer, president i Shoqatës Amerikane të Industrisë Gjysem perçuesve, tha se patatet e skuqura luajnë një rol jetësor në pajisjet mjekësore, rrjetin e energjisë dhe infrastrukturën tjetër.

John Neuffer beson se sigurimi i vazhdimësisë së gjysmëpërçuesve dhe zinxhirëve të furnizimit të lidhura është një kusht i domosdoshëm që shërbimet digjitale të kryhen në javët dhe muajt e ardhshëm. Në të njëjtën kohë, për shkak të zinxhirit të globalizuar të furnizimit gjysmëpërçues, mungesat e gjysmëpërçuesit në një rajon nuk mund të bëhen nga prodhimi në rajone të tjera.

Vlen të përmendet se deri më tani, asnjë kompani e madhe chip amerikane nuk ka treguar që prodhimi është ndërprerë.